Forum Siedlce - forum Siedlczan o Siedlcach Strona Główna Siedlce - forum Siedlczan o Siedlcach

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wypłata odszkodowania

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Siedlce - forum Siedlczan o Siedlcach Strona Główna -> Pod Paragrafem
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
LdN
gadulstwo jak tralala^2


Dołączył: 27 Maj 2001
Posty: 252
Skąd: Siedlce City

PostWysłany: Pon Wrz 29, 2003 2:31 pm    Temat postu: Wypłata odszkodowania Odpowiedz z cytatem

Miałem jakiś czas temu wypadek (15.08.2003) i to jak na złość akurat jak jechałem powoli a nie po swojemu (czyli przekraczajac podwójnie dozwoloną prędkość). Ale mniejsza o to. Wypadek wygladal tak : rolnik wyskoczył mi ciągnikiem zza krzaków prawie przed samą maskę. Ominąłem go, ale wpadłem w poslizg i lądowałem w rowie. Na miejscu wypadku interweniowała policja. Winą za wypadek obciążyli rolnika. 20.08.2003 złożyłem dokumenty do PZU w Siedlcach, gdyż sprawca wypadku był ubezpieczony również w PZU. Wycenili rozmiary szkody, wyliczyli kwotę odszkodowania. I zaczęły się schody. Stwierdzili, że ponieważ zdarzenie było bezkolizyjne (bo lepiej by bylo jak bym walnął w ciagnik - wszystko byloby oczywiste) muszą przeprowadzić własne dochodzenie. Sprawę przekazali do Bielska Podlaskiego (wypadek miał miejsce ok. 20 km od miejscowości Siemiatycze). Dzisiaj zadzwoniłem, że otrzymali dokumenty z Bielska, i że teraz prześlą je do ekspertyzy. I tutaj pytanie do Saurona : Jak długo te sk........ny mogą jeszcze odsyłać tą dokumentację z miejsca na miejsce ? Czy nie ma jakiegoś określonego terminu, w którym powinni załatwić sprawę i wypłacić odszkodowanie ?

PS.
Na pewno jak kupię następny samochód nie ubezpieczę go w PZU, bo kasę to chętnie biorą tylko jakoś wypłacić nie chcą (a dotychczas nie miałem żadnego wypadku więc na mnie tylko zarabiali).
_________________
PAMIĘTAJ !!! Nie jesteś naprawdę pijany,
jeśli leżąc na podłodze nie musisz się jej trzymać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen WP Kontakt
YagoDa
uu Panie .. ta to dopiero ma gadane^3


Dołączył: 28 Maj 2001
Posty: 641
Skąd: chlopak z miasta

PostWysłany: Wto Wrz 30, 2003 2:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja słyszałem, ze w PZU najprościej się dogadać...btw, widziałem przedwoczraj twojego grata...jeździ nawet

ps. może Golfa chcesz kupić? 1.3 na gaziku
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
LdN
gadulstwo jak tralala^2


Dołączył: 27 Maj 2001
Posty: 252
Skąd: Siedlce City

PostWysłany: Czw Paź 02, 2003 7:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeździ, ale chłopak kupił go do wyremontowania i na handel (bo do kupienia dla siebie się nie nadaje)
_________________
PAMIĘTAJ !!! Nie jesteś naprawdę pijany,
jeśli leżąc na podłodze nie musisz się jej trzymać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen WP Kontakt
YagoDa
uu Panie .. ta to dopiero ma gadane^3


Dołączył: 28 Maj 2001
Posty: 641
Skąd: chlopak z miasta

PostWysłany: Czw Paź 02, 2003 3:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko się nadaje, kwestia tylko - za ile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
protas
gadulstwo jak tralala^2


Dołączył: 01 Cze 2001
Posty: 221
Skąd: siedlce/wawa

PostWysłany: Sob Paź 04, 2003 6:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów stanowi:

§ 32. 1. Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni, licząc od dnia otrzymania zawiadomienia o wypadku.
2. Gdyby wyjaśnienie w powyższym terminie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od wyjaśnienia tych okoliczności. Jednakże bezsporną część odszkodowania zakład ubezpieczeń wypłaca w terminie określonym w ust. 1.
3. Jeżeli odszkodowanie nie przysługuje lub przysługuje w innej wysokości niż określona w zgłoszonym roszczeniu, zakład ubezpieczeń informuje o tym na piśmie osobę zgłaszającą roszczenie i posiadacza pojazdu w terminie określonym w ust. 1 lub ust. 2, wskazując na okoliczności oraz podstawę prawną uzasadniającą odmowę wypłaty odszkodowania lub jego części. Pismo zakładu ubezpieczeń powinno zawierać pouczenie o możliwości dochodzenia roszczeń z tytułu ubezpieczenia OC.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Sauron
gadulstwo jak tralala^2


Dołączył: 29 Maj 2001
Posty: 250
Skąd: Z MORDORU

PostWysłany: Pon Paź 06, 2003 11:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nic dodać nic ując tylk że powyzsze znalazło sie juz w kodeksie cywilny w art. 817 kc.

Co pozostaje ci wezwac po uplywie 30 dni ubezpieczyciela do spelnienia swiadczenia, wyznaczyc termin (tak dla zasady bo i tak jesli uplynelo 30 dni pozostaje on w zwloce) pod rygorem wstapienia na droge procesu cywilnego.

Swiadkow masz Policja stwierdzial ze winny byl rolnik na traktoze. Pozatym za zdarzenie obejmujace ubezpieczenie oc nie jest tylko uderzenie ale zdarzenie zwiazane z ruchem pojazdow - a to biorac twoj stan faktyczny pod ocene mialo miejsce.

Jesli dobrowolnie nei spelnia pozostaje tylko pojsc do sadu.

a teraz torche demagogi i deontologi prawniczej:

Istotę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej - jako ubezpieczenia majątkowego - zawarto w treści art. 822 k.c. Zgodnie z tym przepisem, przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, względem których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo osoba, na której rzecz zostaje zawarta umowa ubezpieczenia. Celem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nie jest - w świetle tego przepisu - zwolnienie sprawcy szkody od odpowiedzialności, lecz chodzi o zapewnienie poszkodowanym wynagrodzenia doznanych szkód poprzez przejęcie przez zakład ubezpieczeń zobowiązań odszkodowawczych ubezpieczającego. Przedmiotem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest więc ubezpieczenie odpowiedzialności sprawcy za wyrządzenie szkody osobom trzecim; odpowiedzialności opartej na zasadzie winy lub na zasadzie ryzyka. Źródła tej odpowiedzialności mogą być różne, np. prowadzenie przedsiębiorstwa, wykonywanie określonego zawodu, prowadzenie gospodarstwa rolnego, a także kierowanie pojazdem mechanicznym. Zobowiązania odszkodowawcze ubezpieczającego mogą więc kształtować się różnie. Z tego też względu w praktyce ubezpieczeniowej stosuje się tzw. ogólne warunki ubezpieczeń, określające m.in. przedmiot i zakres ubezpieczenia, prawa i obowiązki ubezpieczającego i zakładu ubezpieczeń, zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, itp. W odniesieniu do ubezpieczeń obowiązkowych ustala je Minister Finansów (art. 5 ust. 1 cyt. ustawy).
W świetle unormowań zawartych w tych ogólnych warunkach należy stwierdzić, że:
- po pierwsze, ubezpieczenie tej odpowiedzialności cywilnej obejmuje posiadaczy lub kierowców pojazdów mechanicznych;
- po wtóre, z ubezpieczenia OC przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierowca takiego pojazdu są zobowiązani - na podstawie przepisów prawa cywilnego - do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę;
- po trzecie, odszkodowanie ustala się i wypłaca w granicach odpowiedzialności cywilnej posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym.

zycze powodzenia, a i jak sam usuwales szkode to bierz rachunki, faktury etc. kwestia dowodowa.
_________________
Navigare Necesae Est
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Tlen
protas
gadulstwo jak tralala^2


Dołączył: 01 Cze 2001
Posty: 221
Skąd: siedlce/wawa

PostWysłany: Wto Paź 07, 2003 6:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze kilka słów ode mnie.

1. W razie zwłoki dłużnika, wierzyciel może żądać, niezależnie od wykonania zobowiązania, naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki (477 §1 KC). Jednakże opóźnienie w spełnieniu świadczenia nie zawsze ma charakter zwłoki. Dłużnik nie pozostaje w zwłoce, jeżeli opóźnienie w spełnieniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności (476 KC). Ciężar dowodu w tym zakresie spoczywa na dłużniku.

2. Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC, jako świadczenie pieniężne, łączy się z prawem wierzyciela do żądania odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł on żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi (481 §1 KC).

3. Nie zaszkodzi pamiętać, że zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody, które łącznie nie przekraczają 50% najniższego wynagrodzenia pracowników, ustalonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Od 1 stycznia 2003 r. najniższe wynagrodzenie pracowników wynosi 800,00 zł.

4. Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie na podstawie uznania roszczenia, ugody lub prawomocnego orzeczenia sądu. Ustalenie wysokości odszkodowania w drodze porozumienia, nawet gdy nie ma możliwości wynegocjowania kwoty odpowiadającej w 100% oczekiwaniom, wydaje mi się lepszym rozwiązaniem aniżeli droga sądowa. Tą ostatnią traktowałbym jako ostateczność, dość czasochłonną i niekoniecznie tanią. Warto mieć na uwadze, że wysokość wpisu, gdy wartość przedmiotu sporu wynosi do 10.000 zł, wynosi 8% tej wartości (nie mniej jednak niż 30 zł). Ponadto, w razie przegrania sprawy - co do zasady – na stronie przegrywającej ciąży obowiązek zwrotu kosztów procesu - są to m.in. koszty sądowe, koszty przejazdów, równowartość utraconego zarobku - może się z tego uzbierać wcale niemała sumka. Aha, nie tylko sądem można „straszyć” – można najpierw spróbować „postraszyć” złożeniem skargi tu i ówdzie, albo pokazać wizytówkę tow. J.Winnickiego.

5. LdN – wypłacili już to odszkodowanie, czy nadal się użerasz?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
LdN
gadulstwo jak tralala^2


Dołączył: 27 Maj 2001
Posty: 252
Skąd: Siedlce City

PostWysłany: Wto Paź 07, 2003 7:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wypłacili
_________________
PAMIĘTAJ !!! Nie jesteś naprawdę pijany,
jeśli leżąc na podłodze nie musisz się jej trzymać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen WP Kontakt
Sauron
gadulstwo jak tralala^2


Dołączył: 29 Maj 2001
Posty: 250
Skąd: Z MORDORU

PostWysłany: Sob Paź 11, 2003 1:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak się mądzrzymy to dodam

Mozesz dochodzic od zakladu ubezpieczen (zgodnie z orzeczeniem SN) po wyplaceniu odszkodowania z OC dodatkowego swiadczenia w postaci wyrownaia spadku wartosci naprawionego auta w stosunbku do takiego samego ktore nei bylo naprawiane. Krotko mowiac dodatkowe swiadczenie odnoszace sie do uszczuplenia wartoasci naprawionej rzeczy - gdyz taki jest sens odszkodowawczy w ubezpieczeniach rzeczowych.
_________________
Navigare Necesae Est
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Tlen
Sauron
gadulstwo jak tralala^2


Dołączył: 29 Maj 2001
Posty: 250
Skąd: Z MORDORU

PostWysłany: Sob Paź 11, 2003 1:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do wpisu rzeczywiscie dobrze zauwazone 8% nei mniej niz 30 jesli chodzi od 10 000. Dla scislosci dodam kowta 800 zl w przypadku roszczenia o wartosci 10 000 zl.

To jednak w przypadku gdy, a tak mozemy, dochdzimy roszczenia w drodze nakazu zaplaty wydanemy w postepowaniu nakazowym czy upominawczym wysokosc wpisu sadowego szacujemy na kwote 200 zl.

Nie znam do konca stanu faktycznego przedmiotowej sprawy ale mozna pokusic sie o podanie ubezpieczyciela do sadu w drodze postepowania nakazowego i zobaczyc co sad zrobi. Jesli wyda nakaz i nie bedzie sprzeciwu lub zarzutow (w zaleznosci od postepowania - nakazowy upominawczy) to dobra nasza i bedzie trzeba wyplacic.

Ponadto, jak zauwazyl moj przedmowca rzeczywiscie mozna sie ugodzic ale z ubezpieczycelem zwykle jest to utrudnione i nie na zasadach rownosci stron.

Coz wybor nalezy do ciebie.
_________________
Navigare Necesae Est
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Tlen
LdN
gadulstwo jak tralala^2


Dołączył: 27 Maj 2001
Posty: 252
Skąd: Siedlce City

PostWysłany: Czw Paź 23, 2003 1:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po dwóch miesiącach PZU łaskawie wypłaciło mi POŁOWĘ i tak zaniżonego odszkodowania. Uznali, że byłem współwinny wypadku ponieważ wykonałem "nieprawidłowy manewr obronny". Nie znam się na ich nazewnictwie ale brzmi to mi tak jak słynna "pomroczność jasna". Czy to aby nie jest jakiś ich wymysł, żeby nie wypłacić całości odszkodowania ?

Może ma ktoś z Was znajomego egzaminatora lub instruktora nauki jazdy, który wskazałby jaki manewr byłby w opisanej przeze mnie na samym początku sytuacji prawidłowy.

Ma ktoś propozycję, co zrobić z tym fantem ? Dwóch kolegów proponowalo mi zainteresowanie sprawa jakiejś gazety. Czekam na propozycje rozwiązania sprawy (oczywiście przysługuje mi prawo wniesienia odwołania od tej kretyńskiej decyzji).

LdN
_________________
PAMIĘTAJ !!! Nie jesteś naprawdę pijany,
jeśli leżąc na podłodze nie musisz się jej trzymać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen WP Kontakt
Sauron
gadulstwo jak tralala^2


Dołączył: 29 Maj 2001
Posty: 250
Skąd: Z MORDORU

PostWysłany: Pią Paź 24, 2003 9:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odwolac sie od decyzji to koniecznosc. Co to znaczy manewr obronny. Dla mnie znamie ocenne juz z samej istoty. Nie znam dokladnei stanu faktycznego tzn. przebiegu zdarzenia ale na twoim miejscu bym sie odwolywal. Dokladnei przeczytac uzasadnienei decyzji i punkt po punkcie wykazac bezsens uzasadnienia.

Pozatym jak widze bez Sadu sie nei obejdzie. Mozna jeszcze wezwac ich do uzupelnienia swiadczenia i po tym jesli nei uiszcza stoswnej rekompensaty wniesc do Sadu pozew o pozostala czesc odszkodowania.

Zawsze tak jest ze ubezpieczyciel kreci nosem. Mialem kiedys sprawe z Polonia. Nie chcieli mi wyplacic odszkodwania za swego podopiecznego. Skonczylo sie na ostrej dyskusji i wymianie pisma z mojej strony. zaplacili. Niemneij jednak trzeba troche powalczyc

Powodzenia
_________________
Navigare Necesae Est
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Tlen
LdN
gadulstwo jak tralala^2


Dołączył: 27 Maj 2001
Posty: 252
Skąd: Siedlce City

PostWysłany: Pon Paź 27, 2003 5:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poszedłem do PZU i przejrzałem dokumentację. Wg. ich "rzeczoznawcy" powinienem był hamować a nie omijać. Był tam cały wywód poparty dziesiątkami wzorów matematycznych itp., ale jak wiadomo papier wszystko przyjmie. Żeby było śmieszniej: w dokumentacji wyceny mój samochód miał silnik 2 litry, mimo, że pod maską jak i w dokumentach (dowód rejestracyjny) siedział silnik 2,2 litra. Już chyba nawet to świadczy o "kompetencji" ich "fachowców".
Natomiast ostatnio straciłem pewność czy jest sens się z dziadami awanturować. Musiałbym wyłożyć sporą kasę na prawdziwego rzeczoznawcę i adwokata a sprawa może się ciągnąć latami.
_________________
PAMIĘTAJ !!! Nie jesteś naprawdę pijany,
jeśli leżąc na podłodze nie musisz się jej trzymać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen WP Kontakt
Sauron
gadulstwo jak tralala^2


Dołączył: 29 Maj 2001
Posty: 250
Skąd: Z MORDORU

PostWysłany: Sob Lis 01, 2003 12:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a to juz zupelnie inna pra kaloszy. Coz by dochodzic swych praw trzeba niestety czasem wylozyc pieniadze. Taki los. Bez pracy nie ma kolaczy czy jakos tam :lol:

Pozatym sam widzisz ze PZU wlasnei korzysta z tego ze nie pojdziesz do sadu. Zawsze jest kilka sposobow by powalczyc i poobnizac koszty ale tak jak mowilem inna pra kaloszy.

Coz nei chcesz dac zarobic prawnikom :lol:

Trzymaj sie w walce z PZU.
_________________
Navigare Necesae Est
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Tlen
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Siedlce - forum Siedlczan o Siedlcach Strona Główna -> Pod Paragrafem Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group