Forum Siedlce - forum Siedlczan o Siedlcach Strona Główna Siedlce - forum Siedlczan o Siedlcach

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Spółdzielnia

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Siedlce - forum Siedlczan o Siedlcach Strona Główna -> Pod Paragrafem
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Szpaki
gadulstwo jak tralala


Dołączył: 28 Maj 2001
Posty: 163
Skąd: Alpha Station

PostWysłany: Wto Cze 05, 2001 6:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakie są przepisy dot. spółdzielni? Podaj Sauronie jakieś dokumenty na ten temat.
Czy spółdzielnia może działać w ten sposób, że zbiera się 40 ludzi, stawia sobie serwer i płaci składkę w wysokości X zł co miesiąc?
A jeżeli ktoś chce założyć konto ma serwerze spółdzielni? Czy jest możliwe, że po prostu się wpisuje, płaci wpisowe i składkę? Czy od tego trzeba odprowadzać podatek?

_________________
Szpaki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Tlen WP Kontakt
Szpaki
gadulstwo jak tralala


Dołączył: 28 Maj 2001
Posty: 163
Skąd: Alpha Station

PostWysłany: Wto Cze 05, 2001 7:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Heh, zapomiałem dodać :
Trzymaj się dzielnie, popieraj Współdzielnię


_________________
Szpaki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Tlen WP Kontakt
Sauron
gadulstwo jak tralala^2


Dołączył: 29 Maj 2001
Posty: 250
Skąd: Z MORDORU

PostWysłany: Wto Cze 05, 2001 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Za bardzo nie rozumiem o jaka Tobie chodzi Spółdzielnie - jeśli mieszkaniową to nie dotyczy tego tematu zapewne, a jeśli chodzi Tobie o spółdzielnie jako coś w rodzaju zrzeszenia to takowy twór prawny zniknął już z naszego ustawodastwa i pozostaje kwestja zawiązania spółek prawa handlowego, twory spółdzielniane odeszły do lamusa. Sprecyzuj bardziej pytanie o co konkretnie chodzi.

_________________
Navigare Necesae Est
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Tlen
Szpaki
gadulstwo jak tralala


Dołączył: 28 Maj 2001
Posty: 163
Skąd: Alpha Station

PostWysłany: Wto Cze 05, 2001 8:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właściwie już mi odpowiedziałeś na moje pytanie. Chodziło mi właśnie o taki "twór spółdzielniany" typu zrzeszenie do dzielenia czegośtam (np. łącza internetowego)...
Jeżeli więc chcielibyśmy założyć takie coś, należy założyć spółkę, tak? Więc jeżeli możesz, to podaj gdzie można znaleźć informacje nt. zakładania takiej spółki...
Np. czy takową spółkę może założyć spółdzielnia mieszkańców?

_________________
Szpaki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Tlen WP Kontakt
Sauron
gadulstwo jak tralala^2


Dołączył: 29 Maj 2001
Posty: 250
Skąd: Z MORDORU

PostWysłany: Sro Cze 06, 2001 12:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A widzisz teraz jest już dla mnie bardziej jasne o co tobie chodzi. A wiec odpowiadam. Jeśli chodzi o prawo spółdzielcze sensu stricte unormowane jest ono w Ustawie z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze. W myśl tej ustawy Spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą (Art. 1. § 1.) ? a zatem należy zgłosić takowe do odpowiednich organów i odprowadzać podatek. Poza tym tworząc Spółdzielnie należy określić jej statut. Sam tryb rejestracji Spółdzielni jest raczej bardziej skomplikowany i tak normuje tryb jej rejestracji. I tak w art. 6. § 1. Czytamy, że osoby zamierzające założyć spółdzielnię (założyciele) uchwalają statut spółdzielni (wypada by zrobił to np. prawnik Sauron), potwierdzając jego przyjęcie przez złożenie pod nim swoich podpisów, oraz dokonują wyboru organów spółdzielni, których wybór należy w myśl statutu do kompetencji walnego zgromadzenia, lub komisji organizacyjnej w składzie co najmniej trzech osób. Przy czym w § 2 jeśli chodzi o liczbę założycieli Spółdzielni jako osoby fizyczne musi ich być co najmniej 10. Ponadto Spółdzielnia podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, co też wypada by zgłoszenia przygotował prawnik. Zatem wydaje się mi, że ta forma prowadzenia działalności gospodarczej raczej nie pasuje do tego typu przedsięwzięć jak serwer dla mieszkańców.

Jeśli chodzi natomiast o Spółki ? temat morze. Obecnie nam królujący Kodeks Spółek Handlowych (uchwalony 26 lipca 2000 r) wprowadził kilka nowych Spółek i zmienił uregulowania dotyczące tych już działających od wielu lat w obrocie gospodarczym. Nie będę się rozpisywał jakie zmiany nastąpiły gdyż jak wspomniałem trzeba by było dużo pisać wspomnę jednak niektóre dla przybliżenia problemu. I tak Kodeks przewiduje m.in.:
- znaczne rozszerzenie uprawnień zarządu spółki w zakresie podnoszenia kapitału i emitowania innych tytułów do udziału w zysku.
- obok nowych rozwiązań przyjętych w przepisach ogólnych zakłada wprowadzenie dwóch nowych typów spółek: partnerskiej oraz komandytowo - akcyjnej.
- całkiem nowe rozwiązania dotyczące łączenia, podziału i przekształcania spółek.
- istotne zmiany w przepisach dotyczących spółek kapitałowych funkcjonujących dotychczas w obrocie handlowym, przez wprowadzenie takich instytucji jak akcje nieme, pojęcia kapitału docelowego i warunkowego.
- unormowanie w przepisach ogólnych po raz pierwszy instytucji, które wywoływały spory w doktrynie i utrudniały działalność spółek, w szczególności instytucji spółki w organizacji, definicji spółki handlowej, dominującej, zależnej.
Stąd też pytając się mnie o rodzaj Spółki muszę mieć troszeczkę więcej danych na ten temat. Choćby wiedzieć czy ty sam zamierzasz prowadzić ową działalność pobierając opłaty wstępne, a później instalując cały ten kram. Czy, podejrzewam że jest to blok lub osiedle, ma już Spółdzielnie czy też jest to typowa wspólnota mieszkańców. Ale żeby cię na to ukierunkować i dowiedzieć się tak naprawdę o co tobie chodzi muszę zadać parę pytań. Wstępnie moglibyśmy się umówić na #siedlce a później ewentualnie jakoś spotkać jeśli nie zostałby rozwiane jakieś wątpliwości. Z poradami prawnymi jak z lekarzem musi zobaczyć pacjenta zbadać by dowiedzieć się co mu dolega i postawić trafną diagnozę.


_________________
Navigare Necesae Est
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Tlen
Lam
gadulstwo jak tralala^2


Dołączył: 27 Maj 2001
Posty: 248
Skąd: Brooklyn (ten w Siedlcach)

PostWysłany: Sro Cze 06, 2001 2:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No ale Sauronie, w takiej spółdzielni mieszkaniowej ze wspólnotą mieszkańców jest ten problem, że istniejąca wspólnota będzie za ciebie decydować że masz wpiąć np. wszystkich do sieci, albo że jeśli do kogoś twoje kable nie sięgają, nie chcą ci dać ich kłaść czy coś. Tak ma mój kolega, który chciał pociągnąć kable do dwóch kolegów, a Wspólnota mu powiedziała, że musi okablować cały budynek bo oni nie zgodzą się na taką wybiórczość i w ogóle Ja na to nie idę. Nie wiem co mam zakombinować, ale kurde na pewno i tak niczego nie wskóram kombinując z takimi łosiami. Ech.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Sauron
gadulstwo jak tralala^2


Dołączył: 29 Maj 2001
Posty: 250
Skąd: Z MORDORU

PostWysłany: Sro Cze 06, 2001 11:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadza sie nie dokładnie czytałeś albo tak jak mówię sytuacja prawna w tego typu tworach jak Spółdzielnie czy też wspólnoty mieszkaniowe to jest kwestia bardzo problematyczna gdyż każdy chce rządzić. Najlepszym rozwiązaniem jest dogadanie się i założenie własnej działalności gospodarczej. Coż tak jak mówiłem wrazie jakby były jakieś pytania można się ze mną spotkać i w miarę swych możliwości będę się starał odpowiedzieć na pytania i rozwiać wątpliwości.

_________________
Navigare Necesae Est
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Tlen
Henryk Mościbrodzki



Dołączył: 11 Gru 2010
Posty: 1
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sob Gru 11, 2010 2:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powstała ta spółdzielnia? Spółdzielnia to taki twór, który nie może zarabiać na swoich członkach, ponieważ działa po kosztach własnych. Mam tu na myśli na przykład spółdzielnię użytkowników internetu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG Tlen
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Siedlce - forum Siedlczan o Siedlcach Strona Główna -> Pod Paragrafem Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group